Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Globální oteplování je uměle nafouklá bublina horší než terorismus

Není divu, že se Evropská unie potýká s ekonomickými problémy, když vydává tak obrovské peníze na nesmyslné ekologické projekty místo toho, aby se starala o opravdu důležité ekonomické problémy svých občanů. Že přeháním? Málokdo už si totiž vzpomene, že v roce 1995 v Berlíně předsedala tehdejší německá ministryně životního prostředí Angela Merkelová za velké podpory kancléře Kohla první konferenci smluvních stran "Rámcové úmluvy OSN" o změně klimatu, jejímž výsledkem byl dva roky nato přijatý Kjótský protokol proti globálnímu oteplování planety. Když si tehdy dovolil oznámit americký prezident Bush, kterému v té době mrzly desítky tisíc amerických obyvatel na následky kruté zimy, že se USA k tomuto nesmyslu nepřipojí, Merkelová, tehdy již v roli kancléřky, teatrálně bila na poplach a vystoupila proti němu, že nic s globálním oteplováním nedělá a působí dokonce "Kjótský kolaps". Katastrofický scénář vzešlý z tohoto děsivě drahého projektu, že se zvýší teplota země v příštím století o přibližně 6 stupňů Celsia, je nesprávný, protože neuvažuje novinky a vývoj nových technologií do budoucna a ve výpočtech nalezli odborníci i další chyby. OSN však díky rozpoutané panice před globálním oteplováním vydalo na desetitisíce vědců bádajících o globálním oteplování celkem již 5-8 trilionů dolarů. Celý svět vydá na ochranu ovzduší 150 - 350 mld. dolarů ročně, neboli za 16 let vydal 2,400 - 5,600 bilionů dolarů (40,8 - 95,2 bilionů Kč.) Z toho polovina, neboli 1,2 -2,8 bil. dolarů šla jen na plnění Kjótského protokolu.

 

Utrácíme tedy tolik peněz na pochybné malé snížení teploty za sto let a přitom bychom mohli za tytéž peníze udělat obrovské zlepšení pro život lidí na planetě hned. Na čištění toxických skládek se vynaložily obrovské investice, a nic to nepřineslo, zatímco za tyto peníze jsme mohli například vyčistit vodu pro všechny lidi na  světě. Na Harvardské univerzitě byla vypsaná největší studie o zákonech na záchranu lidských životů.  Vědci zjišťovali, kolik stojí záchrana jednoho lidského života za rok. Zjistili, že 19 000 dolarů. Za peníze dávající na environmentální pomoc bychom zachránili 120 milionů životů. Musíme se proto zamyslet nad skutečnými prioritami světa. Je samozřejmě správné, že se vědci zabývají ekologickými problémy planety, ale je nutné, aby se zaměřili na bádání důležitými směry a nikoliv na pouhé podbízení se grantům vypsaným na vliv CO2. Jedním slovem, měli bychom začít přemýšlet chytře a ekonomicky a stanovit si, kde z investovaných peněz můžeme získat nejvíc dobra. Na tuto otázku se zaměřil Kodaňský kongres pod ideovým vedením dánského ekologa a bývalého člena Greenpeace Björna Lomborga. Nejlepší ekonomové světa dostali za úkol, jak by co nejekonomičtěji investovali 50 bilionů dolarů na dobro ve světě neboli 40 dolarů sociálního dobra na osobu. Seřadili proto všechny světové katastrofy, kterým lidstvo čelí a dospěli k závěru, že by investovali zaprvé do prevence HIV a za druhé  na podvýživu a léčbu malárie.  Teprve na 16. místě žebříčku se ocitl Kjótský protokol. Bylo jimi totiž zjištěno, že za každý dolar  investovaný do Kjótského protokolu se dostane jen 2 centy dobra ke koncovému uživateli.

Velké náklady se vynakládají i na předpovědi, jaké dopady budou mít změny teploty na hurikány.  Je sice pravda, že postihují více lidí než dříve, ale již nikdo neříká, že lidé nyní bydlí v oblastech jim blízkých. U pobřeží žije v USA 50krát více lidí než dřív, neb je tam krásně. Netvrdím, že jsou klimatické změny v pořádku, ale jejich dopad na rozvinuté země není veliký. Na rozvojové ano. V Orleansu hurikán většina lidí přežila, v Hondurasu ne. Je nutné mít smysl pro proporce. Většina škod vzniká ze sociálních faktorů. Pokud budou lidé chudí, budou přírodu znečišťovat. Budou kácet pralesy, budou vraždit slony pro kly a rozhodně nebudou investovat do protipovodňových hrází a domů zabezpečených proti zemětřesení. Je dokázáno, že až od příjmu 3000 dolarů ročně lidi něco takového jako životní prostředí zajímá. Teprve až mají zabezpečený slušný život, mají lidé zájem o prostředí, v němž žijí. Proto je nesmyslné hospodářský růst brzdit. Hladovění ve světě není kvůli znečištěnému ovzduší či nedostatku vypěstovaných zemědělských produktů. Těch jsou dokonce přebytky, ale lidé si je nemají za co koupit. Proto jsou ekologické problémy spíše otázkou pro ekonomy a nikoliv ekology. Všechny bolesti lidstva nejde svádět jen na ekologii. Je samozřejmě pravda, že kde není průmysl, neexistuje znečištění, ale neexistují tam také peníze a v důsledku toho se lidé chovají naprosto neekologicky. Obecně má 90 % míst na planetě špatnou kvalitu vody, zatímco v průmyslovém USA jen 20 %. Díky regulacím došlo k 60-80%  zlepšení ovzduší ve světě. Dnes dýcháme na planetě globálně dokonce lepší vzduch než ve středověku v roce 1595. Ale to stále nechtějí lidé jako paní Merkelová slyšet.

EU je, bohužel, v otázkách životního prostředí stále víc poháněna sekčními zájmy. Například její direktiva, že do roku 2018 bude v celé EU dobrá voda, je sice krásná, ale bude stát obrovské peníze. Bruselští úředníci hřeší na to, že je to zemědělský problém a proto existuje málo protestujících lidí. Zejména u nás, kde EU přinutila politiky snížit počet lidí zaměstnaných v zemědělství na pouhá 4 % se občané o zemědělskou problematiku nezajímají. U vzduchu je to horší a přitom hodně lidí se nekoupe, ale všichni musejí dýchat. Kdyby ale chtěla EU pro všechny čistý vzduch a sáhla všem na auta, bylo by velké vzbouření. Kampaň, kterou odstartoval kongres ekologů z 50 zemí v Paříži, jehož cílem bylo založení nové organizace při OSN, která by se zabývala klimatickými změnami, byla tak katastrofická, že  se evropský komisař Stavros Dumas  tak vyděsil, že dokonce vyzval EU, aby jeho závěrům přizpůsobila svou politiku. Pan Stern dokonce na kongresu navrhl zdanit zboží dovážené letecky, neboť na kilogram kiwi z Nového Zélandu připadá podle něj 5 kg sloučenin uhlíku z leteckých motorů. Navrhuje dále zavést uhlík neemitující motory a spoustu dalších nákladných nesmyslů. Nechci lacině zpochybňovat za každou cenu vše, co na kongresu zaznělo, ale upozornit na to, že kromě výsledků tam presentovaných existují i jiné, rovněž odborné, pohledy na věc. 

A protože naše média informovala o jeho závěrech přesně podle věty Björna Lomborga:"Jestliže dostanou média zprávu, jejíž polovina je negativní a druhá pozitivní, tak negativní části věnují sto procent své informace", je velmi záslužné, že se prezident republiky věnuje presentacím i z jiného pohledu na věc, aby si každý mohl udělat názor na základě uceleného a ne pouze jednostranného pohledu. Že upozorňuje na to, že jsou závěry různých odborníků různé.  Je dobře, že jeho Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) vydalo sborník "Global Warming - Reality, or Bubble?" neboli"Globální oteplování - realita nebo bublina?". Je dobře, že CEP stále připomíná, jak nesmyslný projekt bylo studium tzv. "Globálního oteplování". Kdyby se jednalo jen o jednu z nesmyslných rádoby vědeckých teorií, dalo by se nad tím pousmát a mávnout rukou, ale když si uvědomíme, kolik bilionů dolarů se za tento nesmysl vydalo a kolika lidem mohly tyto peníze pomoci doslova před smrtí, tak už nás humor přechází.

O tom, že jsou závěry různých odborníků na změny počasí různé svědčí zejména to, že se muselo o vědeckých závěrech odborníků na pařížském kongresu hlasovat! Jako fyzik jsem zažila hodně vědeckých kongresů, ale vždy se musely výsledky bádání exaktně dokázat a nepamatuji, že by dva přírodovědci nechali o svých rozdílných výsledcích hlasovat. Prostě odešli oba své věci dopočítat a dořešit, pokud vůbec na kongres jeli s tak hajdaláckou zprávou, že ji nemohli exaktně  vysvětlit. Páni ekologové na kongresu si naopak na základě neucelených výsledků dovolili dělat prognózy do konce století. Přitom odborník na klimatologii v NASA Drew  Shindel říká, že modely ekologů jsou dobré pouze v krátkém časovém horizontu - maximálně do 30 let, ale už pro 50 let je obtížné činit jakékoliv prognózy. Už proto je nesmyslné činit závěry do konce století. Radim Tolasz z Českého hydrometeorologického ústavu shrnul vše do úsměvné věty: "Pro nás klimatology je docela bezpečné předvídat, co bude za sto let, protože málokdo se toho dožije". Björn Lomborg to vyjadřuje ještě lapidárněji: "Když neexistují ekologické problémy, mají  výzkumníci problém s financemi. Proto stále více diskutují, jaké problémy mohou nastat, než aby přiznali, že jsou mnohé vyřešeny. Musíme si uvědomit, že i Greenpeace mají své zájmy. Já byl jimi kdysi také placen, abych si vydělal na studia. Lidi jim ale věří víc než univerzitnímu výzkumu."

 Z výšeuvedeného je snad již zřejmé, že než podlehneme tomu či onomu jednotlivému názoru, měli bychom se seznámit s problémem ze všech úhlů pohledu. A právě to udělal ve svém nyní již celosvětovém bezceleru "Modrá, nikoliv zelená planeta " Václav Klaus podobně jako Björn Lomborg v knize "Skeptický ekolog". Björn Lomborg tím přesáhl hranice Dánska a stejně tak Václav Klaus hranice ČR. A protože lidé zapomínají, je velmi důležité, že Václav Klaus se svými spolupracovníky připomněl tuto otázku spolu se zahrnutím dalších nových pohledů ve sborníku"Global Warming - Reality, or Bubble?". Oba pánové se shodují, že při řešení tak složitého problému je nutné propojit různé názorové skupiny na jednotném názoru ekonomickém, ekologickém a sociálním. Jen pokud propojíme tyto tři elementy, pak získáme zdravý vliv na zdravý vývoj společnosti. Na rozdíl od ekologů diskutujících v Paříži pod záštitou tehdejšího francouzského prezidenta Jacquese Chiraca, chápou oba pánové význam trhu. Problém "Jaký je skutečný stav světa" je podle nich nutné řešit tak, abychom se vyhnuli plýtvání, a k tomu je důležitá  ekonomie. Hnací silou vývoje společnosti jsou kreativita a myšlenky, přičemž ekologické požadavky bez ekonomického rozboru způsobují újmu správnému ekonomickému růstu. Než se snažit přebudovat současný stav celé zeměkoule, je mnohem lepší řešit současné konkrétní následky klimatických změn. Pokud by došlo například k zaplavení některých ostrovů, je jednodušší pro jejich obyvatele nalézt nový domov, než se obrovskými náklady snažit změnit počasí na celém světě. Nechtějme poručit větru dešti jako kdysi komunisté.

Dá se uzavřít, že má pravdu David Kudy, bývalý poradce Tonyho Blaira, který říká, že globální oteplování je horší než terorismus.

 

Předmluva Václava Klause k vydání sborníku "Global Warming - Reality, or Bubble?"

Does statistically significant global warming exist? If so, is it a natural phenomenon, or has it been caused by man? If we were to take the decision to prevent it from occurring, is there anything we can do about it? Are we to be worried about a possible slight temperature increase? These are the main questions addressed by the latest proceedings of the Center for Economics and Politics called "Global

Warming – Reality, or Bubble?"

Part A of this book contains texts from the seminar "Climate Hazard – Adaptation is the Key" that was held on 8th December 2010. An Emeritus Fellow at the Institute of Public Affairs in Melbourne and professor at the James Cook University z Townsville, Australia, Robert (Bob) Carter contributes the introductory and the final chapter of his book "The Climate: The Counter Consensus" (2010), which deals with the media and scientific mystification that surrounds the issue of global warming. We have also included my review of this book written for the publishing house Stacey International.

Part B contains a lecture by the Emeritus Professor at the University of Virginia, the founding Dean of the University of Miami School of Environmental and Planetary Sciences and the founding director of the US Weather Satellite Service, Fred Singer that he delivered on 10thOctober 2007 and in which he argues that the global warming we are experiencing today is a natural phenomenon.

In part C, we have included texts from the seminar "Global Warming – Facts and Myths"that was held on 15th November 2007. The former director of the Fraser Institute, Michael Walker analyzes the contributions his colleagues have made to the climate debate. The director of the International Policy Network, Julian Morris explains why there is no threat of an impeding climate disaster. The former professor at Harvard University, Luboš Motlanalyzes the low level of sensitivity of the climate to carbon dioxide, as well as other inconvenient truths.

Part D contains supplementary texts. Václav Klaus contributes his Global Warming Policy Foundation annual lecture, in which he argues that the climate change doctrine is part of environmentalism, not of science. The professor of soil science and soil physics at the Czech Technical University in Prague, Miroslav Kutílek, disproves the green-house hypothesis and the irrational threats that have been connected with global warming.

It would seem at first glance that almost everything has been said and published, that all the rational arguments have been voiced. However, it is still not enough. The innocence with which climate alarmists present and justify their ambitions to assume control over society seems akin to the fatal conceit of the attempts at central planning. I firmly believe that this new publication of the Center for Economics and Politics will mark a breakthrough in this area.

Václav Klaus

 

Autor: Ivana Haslingerová | pondělí 9.5.2011 11:17 | karma článku: 45,37 | přečteno: 10735x
  • Další články autora

Ivana Haslingerová

Senátorka Daniele Kovářová: ZLO PŘICHÁZÍ Z ISTANBULU

Skupiny aktivistů, bojovníků za práva žen a pomýlených podporovatelů Istanbulské úmluvy matou veřejnost výmysly o tom, že četnost domácího a sexuálního násilí roste a že je třeba ty kruté chlapy stíhat přísněji.

4.7.2023 v 9:47 | Karma: 46,65 | Přečteno: 1367x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Ivana Haslingerová

Krásné narozeniny pane prezidente

Zůstaňte ještě dlouho pane prezidente tak svěží jako na posledním semináři v ČNB, kde jste vysvětloval, proč je hospodářství ČR na šikmé ploše.

18.6.2023 v 13:56 | Karma: 46,81 | Přečteno: 1439x | Diskuse| Politika

Ivana Haslingerová

Nechte učit Ševčíka a do čela VŠE postavte vzdělaného makroekonoma!

Snad již celý národ ví, že rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák přímo fanaticky usiluje o odvolání docenta Miroslava Ševčíka z postu děkana nejvýznamnější fakulty školy, kterou řídí, Národohospodářské fakulty VŠE.

15.4.2023 v 21:53 | Karma: 46,72 | Přečteno: 1583x | Diskuse| Ekonomika

Ivana Haslingerová

Protestujeme proti dehonestaci člena naší redakční rady Petra Žantovského Českou televizí

O stížnostech na Českou televizi, že se na obrazovkách přestali objevovat lidé mající jiný pohled na dění kolem nás než je ten provládní zeleně proevropský a protiruský, že ignoruje a dokonce často dehonestuje některé důležité udá

11.3.2023 v 14:13 | Karma: 46,16 | Přečteno: 1345x | Diskuse| Média

Ivana Haslingerová

Knížák: Největším ohrožením současného světa je přemíra informací

Pohled prof. Knížáka na problémy současného světa, na existenci Boha, na význam prezidenta, na modernizaci Hradu a Prahy, na státní vyznamenání, na kulturu undergroundu a na současné umění.

17.2.2023 v 12:52 | Karma: 42,85 | Přečteno: 584x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč

  • Počet článků 397
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1436x
Po absolvování Matematicko-fyzikální fakulty UK na ní  zůstala pracovat jako odborný asistent a obhájila vědecký titul RNDr. a CSc.  Poté pracovala jako vědecký pracovník v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži na studiu slitin kovů tvořících povlaky jaderného paliva v reaktorech, kde jsou vystaveny záření a extrémním teplotním podmínkám. Poté pracovala jako vědecký pracovník v Ústavu fyzikální chemie a elektrochemie J. Heyrovského ČSAV na studiu vlastností pevných látek za pomoci teoretické kvantové fyziky a chemie.  Publikovala o tom 39 odborných prací.

Po nedobrovolném opuštění vědecké práce díky bezprecedentnímu zásahu Rudolfa Zahradníka musela i přes předchozí dvojnásobné udělení mimořádné odměny ČSAV  za výsledky své práce z ČSAV odejít. Místo vědeckých prací o supravodičích a pod. byla nakonec nucena psát o zvířatech, politicích a podobných záležitostech. Nakonec se psaní článků a esejí stalo její druhou životní láskou a od roku 1996 je  šéfredaktorkou Kulturně-hospodářské revue @Fragmenty_news a jednatelkou Kulturní komise ČR, z.s.

Ve volných chvílích kromě turistiky ráda maluje. Ilustrovala např. knihu pohádek spisovatelky a básnířky Českomoravské vysočiny  Libuše Pamětnické "Strašidla ze Zálesí".

Nikdy nebyla členkou KSČM neboť komunismus pokládá za největší neštěstí lidstva 20. století. 

Seznam rubrik