Pro Havla byly kontakty premiéra Tošovského s StB samozřejmostí

7. 03. 2018 11:23:06
Exprezident Václav Havel po provedení zbabělého Sarajevského atentátu na tehdejšího premiéra Václava Klause a jeho ODS jmenoval v prosinci 1997 předsedou překlenovací vlády guvernéra ČNB Josefa Tošovského.

Na varování ve Washingtonu, kde končil svůj čtyřměsíční studijní pobyt ve Spojených státech, zda věděl, že jde o StBáka, odvětil s nadhledem: "Velmi bych se divil, kdyby mi řekl, že žádné takové kontakty neměl, kdyby k takovým kontaktům nedošlo. Nejvyšší činitelé v bankovnictví a ve vládě, kteří se zabývají vývojem měny a podobnými věcmi mají všude a vždycky obousměrné kontakty s ekonomickými rozvědkami. Speciálně ve státě komunistickém, kde je tak ohromná centrální moc." Tehdy to nechalo Havlovu kavárnu klidnou. Nevadilo jí to, naopak vítala zvolení komunisty a StBáka Tošovského za premiéra, neboť jí vyhovovalo, že za to slíbil rozpoutat měnovou krizi, díky níž byl postupně nastolen keynesiánský socialismus a do čela vlády se dostal levicový intelektuál Zeman.

Nelíbí se mi samozřejmě jako pravicově cítícímu občanovi, že se stejná situace opakuje nyní. Že podobnou minulost má za sebou současný premiér Andrej Babiš a že stejně jako tehdy Tošovský i on spolupráci s StB odmítá. Ale co se mi nelíbí ještě víc je dvojaké chování kavárníků. Kdyby již tehdy byli tak cti dbalí a nedovolili kariéristovi Tošovskému vést naší vládu, nevytvořil by se precedent, že je Lustrační zákon cárem papíru. Tehdejší obhajoba Tošovského, že z dokumentů StB vyplývá, že nikoho neudal ani úmyslně nepoškodil, ale pouze pro StB zpracovával odborné analýzy, v mých očích neobstojí stejně jako obdobné tvrzení současného premiéra. Ke cti toho současného musím ale uznat, že nebyl do čela státu dosazen Hradním atentátem, ale dostal se tam demokratickou volbou lidí zklamaných neschopností pravicových premiérů Topolánka a Nečase. A také ve své funkci nedělá úmyslně ekonomické podrazy, ale snaží se spoušť po svých dvou předchůdcích napravovat.


Uvedený graf, který jsem po jeho vymazání ve Statistickém úřadě získala na americké ambasádě, je dokladem, jak zdevastoval Tošovský naši ekonomiku svým zásahem v ČNB.

Samozřejmě zdaleka nedosahuje úspěchů Václava Klause, který po převratu svým friedmanovským přístupem volného trhu bez přívlastků docílil v komunisty tehdy tak zdevastované ekonomice 4,3% přírůstku HDP. Samozřejmě že tento přírůstek nedocílil pomocí zavedení jakýchsi elektronických kalkulaček, ale stejnou metodikou, kterou úspěšně použil profesor ekonomie Milton Friedman ve funkci ministra hospodářství za guvernérství Ronalda Reagana v Kalifornii a za níž dostal Nobelovu cenu za ekonomii. Ale po furiantském a ekonomicky naprosto neodborném řádění Topolánka a paranoickém manažerském přístupu Nečase vyhazujícího pouze jednoho ministra za druhým s tím, že po vyčištění vlády začne přebudovaná vláda pracovat (ze sedmnácti jím jmenovaných ministrů vyhodil 13), utrápení občané viděli a vidí dosud v podnikateli Babišovi téměř spasitele. Ano, za jeho nastolení může neschopnost ODS. A protože se dodnes za tyto své výtečné premiéry ODS explicitně neomluvila, nevěří jí již téměř nikdo.

Jinak se chová před veřejností, jinak v Parlamentních výborech. Dnes například bojuje proti tomu, že satanáš Babiš dopustil, aby do čele šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů postavil Parlament policistu Zdeňka Ondráčka, který nás se svými kumpány mlátil v roce 1989 po hlavách obušky na Václavském náměstí. Ale již se nepochlubí, že pro tuto komunistickou mlátičku hlasovala jako jeden muž, když jí v parlamentním klubu navrhovala spolu s Piráty a dalšími stranami Babišovi na tuto funkci. Kdyby tehdy byla proti, má právo nyní křičet, ale takto jen ukazuje svoji dvojí tvář. Její poslanci museli dobře vědět, že pokud Babiš přijme schválený návrh na mlátičku do čela kontroly policie, vyvolá to obrovský odpor lidí, kterého použijí k jeho sesazení z funkce. A stalo se. Václavák včera vypadal, jak jsme ho znali v roce 1989. Dokonce i pan Kalousek si dovolil Babiše najednou kritizovat za spolupráci s komunisty. On, kterého za nabídku spolupráce s touto stranou vyhodili s KDU a musel si založit "nejpravicovější stranu na světě", TOP 09. Jestli si ale myslí pan Fiala, že lidé nemají paměť a v případných mimořádných volbách bude nejsilnější silou, měl by mít na paměti, že jeho hra na uprázdnění místa ve vládě komunistům se mu může vrátit jako bumerang.

Nikdy mne nenapadlo, že po téměř třiceti letech od převratu to pravice u nás dopracuje tak, že k tomu aby se udržela u moci bude používat namísto idejí stejně nechutné metody, jako tehdy proti ní používali snílci o třetí cestě k socialismu, Havlovi kavárníci. Naše politika potřebuje osobnost, která by do ní navrátila místo žabomyších bojů o funkce opět myšlenky.

Autor: Ivana Haslingerová | středa 7.3.2018 11:23 | karma článku: 5.69 | přečteno: 178x


Další články blogera

Ivana Haslingerová

Ať žijí naše neomerxistická probakalovská veřejnoprávní média

Dvě naše tzv. veřejnoprávní média Česká televize a Český rozhlas předložila ve čtvrtek 27. září 2018 Sněmovně své výroční zprávy. Je v nich potvrzeno to, co o ČT neustále zdůrazňuje ředitel TV Barrandov Jaromír Soukup,

29.9.2018 v 19:01 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 7 | Diskuse

Ivana Haslingerová

Německo propagandistický mýtus vs. pravdivá realita

První poprázdninová veřejná akce Institutu Václava Klause (IVK) proběhla sice v tradičních prostorách Autoklubu Praha, ale s netradičním tématem, který by se rozhodně nelíbil populární kancléřce Merkelové.

26.9.2018 v 8:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Ivana Haslingerová

Svoboda projevu a právo na pravdu

V sále Státních aktů Poslanecké sněmovny parlamentu ČR uspořádal místopředseda Zahraničního výboru parlamentu za Stranu svobody a přímé demokracie Mgr. Jiří Kobza konferenci s názvem Svoboda...

17.9.2018 v 9:51 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Ivana Haslingerová

Klaus jr. podporuje v boji o Senát svobodomyslného a odvážného pravičáka Jakla

Předseda sněmovního Školského výboru Václav Klaus jr. překvapil některé novináře tvrzením, že do Senátu ČR podpoří ředitele politického odboru bývalého Hradu a nyní Institutu Václava Klause, osobního tajemníka jeho otce,Jakla.

31.8.2018 v 11:47 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 34 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Vilém Ravek

Zeman asi chce oslavit 100. výročí vzniku Československa studenou občanskou válkou.

Zeman vyzval ke zrušení Senátu. S ohledem na výsledek voleb to evidentně znamená výzvu k studené občanské válce.

15.10.2018 v 19:47 | Karma článku: 23.52 | Přečteno: 556 | Diskuse

Jan Dvořák

Proč by měl premiér předstírat, že volil?

Premiér se stal terčem kritiky, protože ve druhém kole nešel volit, čímž prý dal velmi špatný příklad veřejnosti, která se pak ve ztečené míře obtěžovala k urnám jít.

15.10.2018 v 19:29 | Karma článku: 13.86 | Přečteno: 302 | Diskuse

Karel Trčálek

Otevřený dopis panu Liboru Čermákovi

Kolik je na světě polopravd? Jedna, dvě, tisíc, milión? Nebo snad můžeme mít polopravdu všichni, kteří jsme při smyslech? Pan Čermák si ovšem myslí, že má polopravdu jen on. Trochu smutné...

15.10.2018 v 18:52 | Karma článku: 23.68 | Přečteno: 721 | Diskuse

Libor Čermák

Otevřený dopis panu Junckerovi

Vážený pane předsedo EK Junckere, považuji za velice skandální, jakým způsobem narušujete politickou stabilitu středoevropských zemí, a to včetně ČR a rozeštváváte lidi v nich. Jakým způsobem? To hned popíšu.

15.10.2018 v 17:13 | Karma článku: 38.56 | Přečteno: 1309 |

Aleš Merta

Pán předseda ODS se mýlí, pravdu má Andrej Babiš

Je nezpochybnitelným faktem, že ODS významně postavila svou předvolební kampaň na vymezení se k Hnutí ANO, přičemž argumentovala tím, že ANO je levicové hnutí, což dokládala vznikem vládní koalice ANO a ČSSD podpořenou komunisty.

15.10.2018 v 13:09 | Karma článku: 32.45 | Přečteno: 1992 | Diskuse
Počet článků 343 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1592

Pracovala jsem 23 let jako fyzik v Akademie věd ČR. Po nedobrovolném odchodu z ní se věnuji publicistice. V současné době jsem šéfredaktorkou Kulturně-hospodářské revue, jejíž jméno z důvodu reklamy nemohu uvést.

Najdete na iDNES.cz