Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pro Havla byly kontakty premiéra Tošovského s StB samozřejmostí

7. 03. 2018 11:23:06
Exprezident Václav Havel po provedení zbabělého Sarajevského atentátu na tehdejšího premiéra Václava Klause a jeho ODS jmenoval v prosinci 1997 předsedou překlenovací vlády guvernéra ČNB Josefa Tošovského.

Na varování ve Washingtonu, kde končil svůj čtyřměsíční studijní pobyt ve Spojených státech, zda věděl, že jde o StBáka, odvětil s nadhledem: "Velmi bych se divil, kdyby mi řekl, že žádné takové kontakty neměl, kdyby k takovým kontaktům nedošlo. Nejvyšší činitelé v bankovnictví a ve vládě, kteří se zabývají vývojem měny a podobnými věcmi mají všude a vždycky obousměrné kontakty s ekonomickými rozvědkami. Speciálně ve státě komunistickém, kde je tak ohromná centrální moc." Tehdy to nechalo Havlovu kavárnu klidnou. Nevadilo jí to, naopak vítala zvolení komunisty a StBáka Tošovského za premiéra, neboť jí vyhovovalo, že za to slíbil rozpoutat měnovou krizi, díky níž byl postupně nastolen keynesiánský socialismus a do čela vlády se dostal levicový intelektuál Zeman.

Nelíbí se mi samozřejmě jako pravicově cítícímu občanovi, že se stejná situace opakuje nyní. Že podobnou minulost má za sebou současný premiér Andrej Babiš a že stejně jako tehdy Tošovský i on spolupráci s StB odmítá. Ale co se mi nelíbí ještě víc je dvojaké chování kavárníků. Kdyby již tehdy byli tak cti dbalí a nedovolili kariéristovi Tošovskému vést naší vládu, nevytvořil by se precedent, že je Lustrační zákon cárem papíru. Tehdejší obhajoba Tošovského, že z dokumentů StB vyplývá, že nikoho neudal ani úmyslně nepoškodil, ale pouze pro StB zpracovával odborné analýzy, v mých očích neobstojí stejně jako obdobné tvrzení současného premiéra. Ke cti toho současného musím ale uznat, že nebyl do čela státu dosazen Hradním atentátem, ale dostal se tam demokratickou volbou lidí zklamaných neschopností pravicových premiérů Topolánka a Nečase. A také ve své funkci nedělá úmyslně ekonomické podrazy, ale snaží se spoušť po svých dvou předchůdcích napravovat.


Uvedený graf, který jsem po jeho vymazání ve Statistickém úřadě získala na americké ambasádě, je dokladem, jak zdevastoval Tošovský naši ekonomiku svým zásahem v ČNB.

Samozřejmě zdaleka nedosahuje úspěchů Václava Klause, který po převratu svým friedmanovským přístupem volného trhu bez přívlastků docílil v komunisty tehdy tak zdevastované ekonomice 4,3% přírůstku HDP. Samozřejmě že tento přírůstek nedocílil pomocí zavedení jakýchsi elektronických kalkulaček, ale stejnou metodikou, kterou úspěšně použil profesor ekonomie Milton Friedman ve funkci ministra hospodářství za guvernérství Ronalda Reagana v Kalifornii a za níž dostal Nobelovu cenu za ekonomii. Ale po furiantském a ekonomicky naprosto neodborném řádění Topolánka a paranoickém manažerském přístupu Nečase vyhazujícího pouze jednoho ministra za druhým s tím, že po vyčištění vlády začne přebudovaná vláda pracovat (ze sedmnácti jím jmenovaných ministrů vyhodil 13), utrápení občané viděli a vidí dosud v podnikateli Babišovi téměř spasitele. Ano, za jeho nastolení může neschopnost ODS. A protože se dodnes za tyto své výtečné premiéry ODS explicitně neomluvila, nevěří jí již téměř nikdo.

Jinak se chová před veřejností, jinak v Parlamentních výborech. Dnes například bojuje proti tomu, že satanáš Babiš dopustil, aby do čele šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů postavil Parlament policistu Zdeňka Ondráčka, který nás se svými kumpány mlátil v roce 1989 po hlavách obušky na Václavském náměstí. Ale již se nepochlubí, že pro tuto komunistickou mlátičku hlasovala jako jeden muž, když jí v parlamentním klubu navrhovala spolu s Piráty a dalšími stranami Babišovi na tuto funkci. Kdyby tehdy byla proti, má právo nyní křičet, ale takto jen ukazuje svoji dvojí tvář. Její poslanci museli dobře vědět, že pokud Babiš přijme schválený návrh na mlátičku do čela kontroly policie, vyvolá to obrovský odpor lidí, kterého použijí k jeho sesazení z funkce. A stalo se. Václavák včera vypadal, jak jsme ho znali v roce 1989. Dokonce i pan Kalousek si dovolil Babiše najednou kritizovat za spolupráci s komunisty. On, kterého za nabídku spolupráce s touto stranou vyhodili s KDU a musel si založit "nejpravicovější stranu na světě", TOP 09. Jestli si ale myslí pan Fiala, že lidé nemají paměť a v případných mimořádných volbách bude nejsilnější silou, měl by mít na paměti, že jeho hra na uprázdnění místa ve vládě komunistům se mu může vrátit jako bumerang.

Nikdy mne nenapadlo, že po téměř třiceti letech od převratu to pravice u nás dopracuje tak, že k tomu aby se udržela u moci bude používat namísto idejí stejně nechutné metody, jako tehdy proti ní používali snílci o třetí cestě k socialismu, Havlovi kavárníci. Naše politika potřebuje osobnost, která by do ní navrátila místo žabomyších bojů o funkce opět myšlenky.

Autor: Ivana Haslingerová | středa 7.3.2018 11:23 | karma článku: 5.69 | přečteno: 169x


Další články blogera

Ivana Haslingerová

Blahopřání k 75. narozeninám primasi českému J. Em. Dominiku kardinálu Dukovi

J. Em. Dominik kardinál Duka slaví dnes své 75. narozeniny. Redakce Fragmentů a Kulturní komise ČR mu přeje ať se jako svatý Vojtěch i nadále ve svém životě nepřestane hlásit k hodnotám, kterým věří.

26.4.2018 v 10:12 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 5 | Diskuse

Ivana Haslingerová

Tradiční pašijové hry na hradě ze strachu z teroristů poprvé od roku 1990 zrušeny

Že před příchodem na mši svatou do Katedrály sv. Víta jsme prohledáváni policií jako zločinci, na to jsme si, byť s obrovským odporem, už zvykli. Ještě ale nikdy strach před muslimskými vrahy neznemožnil konání tradičních her.

2.4.2018 v 17:50 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse

Ivana Haslingerová

Zatímco se poslanci perou o posty, Okamura protlačil do prvního čtení již 4 své zákony

Zatímco jsme byli v médiích neustále zahrnováni "důležitými" informacemi, kdo získá jakou funkci po volbách, využil místopředseda Sněmovny Tomio Okamura čas k prosazování 4 zásadních zákonů z jeho volebního desatera.

16.3.2018 v 8:53 | Karma článku: 35.17 | Přečteno: 6419 | Diskuse

Ivana Haslingerová

Ať Bůh pomáhá prezidentu Zemanovi při ochraně suverenity naší země

Ať již se komukoliv nelíbí, prezident Miloš Zeman je od 8.března 2018 nejvyšší autorita státu. Podle ústavy je vrchním velitelem ozbrojených sil a v jeho ústavní pravomoci je i souhlas či nesouhlas se všemi mezivládními smlouvami.

10.3.2018 v 17:44 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 36 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Marie Jandová

Ráda Vám "plivnu do tváře", pane prezidente Zemane

Už jsme to zažili, přes Vaše sliby, že budete hájit svobodu a samostatnost naší země, nás vedete zpět do náruče bývalého Sovětského svazu a aktivně se podílíte na znovuzískání moci bývalé KSČ.

22.5.2018 v 9:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Dvořák

Nebojte se GDPR, pokuty zatím jen kolem tří set tisíc

Už jenom třikrát se vyspíme a pátečním ránem (vlastně už ihned po půlnoci) začne u nás platit tzv. GDPR, což je nová legislativa EU, která má zvýšit ochranu osobních dat občanů a povinnosti institucí a firem tato data chránit.

22.5.2018 v 8:38 | Karma článku: 12.78 | Přečteno: 231 | Diskuse

Lubor Adámek

Novináři versus anarchokapitalismus: Znečištění ovzduší a otázka externalit

První reakce na výtky pana Michala Kašpárka, šéfredaktora webu Finmag, vůči anarchokapitalismu v oblasti znečištění ovzduší a problematiky takzvaných negativních externalit.

22.5.2018 v 8:19 | Karma článku: 3.97 | Přečteno: 97 | Diskuse

Vladimír Zeman

Kauza tuplovaného agenta stále trápí naše politiky.

Tedy spíš slova našeho pana prezidenta o novičoku, což měl být definitivní závěr kauzy. Nebyl, naopak přinesl šanci některým politikům zviditelnit se a zasypat svého prezidenta slušným kalibrem svých nenaplněných ambicí.

22.5.2018 v 7:41 | Karma článku: 20.88 | Přečteno: 273 | Diskuse

Martin Braun

Jak nás staronoví bolševici masírují svou propagandou

Během několika posledních dní, objevilo se zde několik blogů na téma generála Pavla. Kromě už tradičních nesmyslů o jeho roli v dobách Warszawské smlouvy a jeho členství v KSČ, se zde včera objevila úvaha o tom, že touží po válce.

22.5.2018 v 5:35 | Karma článku: 28.88 | Přečteno: 947 | Diskuse
Počet článků 338 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1610

Pracovala jsem 23 let jako fyzik v Akademie věd ČR. Po nedobrovolném odchodu z ní se věnuji publicistice. V současné době jsem šéfredaktorkou Kulturně-hospodářské revue, jejíž jméno z důvodu reklamy nemohu uvést.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.